Co to jest Artwork?

Co to jest artwork?

Artwork

to dość pojemne słowo określające pracę artystyczną, projekt grafiki lub oprawę graficzną, fotografię, pracę graficzną, ilustrację. Inaczej to ujmując za artwork można uznać każdą formę przekazu w ujęciu artystycznym.

Czy znak drogowy jest artworkiem?

To zależy. Weźmy inny przykład: chmury. Chmury to chmury. Niby nic nadzwyczajnego – element natury. A teraz przypomnij sobie ile razy zdarzyło Ci się pomyśleć: “Ta chmura przypomina swoim wyglądem…” No właśnie. W tej chwili wyobraźnia podsuwa nam obrazy.

Artwork, grafika artystyczna

czyli kreatywna metafora – przedstawienie idei za pomocą obrazu.

artwork

Wszystko powstaje 3 razy

Najpierw jest myśl. Potem projekt. Potem rzeczywistość.
 
Jeśli więc ten wyobrażony element zaczniesz przenosić do trzeciego wymiaru w dowolnej postaci, np. rysunek, obraz, rzeźba, grafika, muzyka albo nawet zbudujesz model fizyczny – to stworzysz artwork. Wydobędziesz coś, czego nie było do tej pory z przestrzeni swojego umysłu i przeniesiesz to do rzeczywistości. Nie jest to odtwarzanie, choć może się zdarzyć, że ponownie wymyślisz koło. I o ile nie było go w Twoim doświadczeniu do tej pory to nadal możesz uważać, że wymyśliłeś coś nowego. Dlatego właśnie wiele wynalazków powstało na świecie mimo iż faktycznie ludzie nie mieli możliwości komunikacji ze sobą (np. mieszkali na dwóch różnych końcach świata w czasach kiedy technologia nie wiedziała nawet co to Internet)
 
A wracając do przykładu ze znakiem drogowym. Sam znak jest ogólnie przyjętą formą użytkową – interpretowaną jako zestaw reguł, do których należy się stosować w ruchu drogowym. Ten sam znak może zostać przedstawiony w inny sposób i już stanowi interpretację (SŁOWO KLUCZ) graficzną według koncepcji jej autora.

To moja definicja i sposób w jaki określam artwork. Naturalnie, że możesz mieć własne określenie. Dla mnie artwork – to sposób przekazu z mojej wyobraźni do rzeczywistości. Mówienie obrazem jest formą mojej interpretacji przekazu, który chciałbym do Ciebie wysłać. Po drodze jeszcze pokonując ograniczenia w komunikacji pomiędzy ludźmi. Ale o tym już następnym razem…

Artwork – nasze realizacje

 

Poniżej wybrane artworkowe realizacje. Obrazy, plakaty, plakaty filmowe, kreatywne grafiki do artykułów, tapety na ścianę, wizualizacje dla produktów.